Článek s obrázky

23.06.2021

Obrázky skvěle doplní obsah článku a vzbudí ve čtenářích zájem ho otevřít. První obrázek se zároveň zobrazí i v náhledu. Zajímavý úvodní obrázek vám tak pomůže zvýšit atraktivitu vašeho článku.

Od založení ateliéru v roce 2014 se činnost ateliéru točí kolem realistické tvorby. Důvod je jasný...poptávka :) Lidé to prostě chtějí a dává to smysl. Je to totiž jediný způsob, jak se naučit kreslit a dobrý způsob, jak se naučit malovat a seznámit se se všemi výtvarnými a řemeslnými základy, které k malbě patří. Další hodnotu, kterou nám realistická malba přináší je, že pokud chceme dosáhnout hodnověrných výsledků, musíme se naučit vnímat tzn. dívat se a tedy vypnout mysl. Malba respektive kresba je tedy formou meditace.

Toto zaměření má však i svoje omezení... A řekla bych, že vše to dobré se tak trochu děje na úkor prožitku. Co od lekcí takto zaměřených čekáme a proč vlastně chceme malovat ? Je skutečným důvodem přesně namalovaný portrét nebo krajina a tedy radost z výsledku...? Máme tu coronavirové volno, tak věnujme té otázce trochu času...U mnohých vnímám, že hlavním důvodem je návštěva ateliéru, tedy potřeba společenství a malba je takový bonus. Proč ne, myslím, že to je dobré, taky to mám tak:) . Ale zpět k malbě ... Jsou tu ti, kteří mají otevřenou mysl a pouštějí se do malby s hravostí, zvědavostí a pro novou zkušenost. Přišli tvořit. Pak jsou tu realisti, kteří postupují trpělivě a systematicky a vědí, že vše chce svůj čas. Přišli se učit. Pak vidím, že jsou tu tací, kteří zuby nehty chtějí výsledek - rychlý a dokonalý a často je z toho až rozbolí hlava. Není divu, malovat se nedá hlavou a vypnout mysl je to první, co se člověk potřebuje naučit. Přitom ale vnímám, že zrovna tito lidé ve skutečnosti hledají něco jiného než jen výsledek. Možná podvědomě by raději zakusili, jak si tvorbu užít. Navzdory tomu, chtějí hotový obraz!

Vnímám to tak, že hlavním důvodem, ať už vědomým nebo nevědomým, proč chceme malovat je to, že ve skutečnosti chceme tvořit. Ve společenském povědomí je malba synonymem tvorby. Ve skutečnosti však realisticky malovat či kreslit neznamená tvořit. Tvorbou se to stává pouze pro tvůrčího člověka. Pokud člověk tvůrčí není, respektive má tyto schopnosti na úrovni mysli zablokovány, tak pro takového člověka malba tvorbou není.

Tato úvaha má jediný důvod. Chci vás vyzvat, abyste opustili jistotu výsledku a pustili se do nejistého experimentování. Zkusme tvořit bez předlohy. Zkuste to i vy, kteří se držíte pouze reálné předlohy, reálné barevnosti a fotografického pojetí. Nepůjde o výsledky , ale o vaše prožitky a zkušenosti. Ráda bych vám prostřednictvím změny obsahu lekcí pomohla k prožitkům "flow", které zkrátka k projevům tvorby patří.Pojďme na to zlehka, nabízím první lekci abstraktní tvorby. Zkuste to jen jako experiment a uvidíme - uvidíte co dál :)